EN

BLOG

Lutowanie SMD

Lutowanie SMD

Lutowanie SMD to inaczej lutowanie powierzchniowe, stosowane w przypadku elementów przeznaczonych do montażu SMT. Dotyczy to, m.in. diod, tranzystorów, układów scalonych, kondensatorów czy oporników. W procesie lutowania powierzchniowego elementy są umiejscawiane na jednej stronie płytki i nie przechodzą na jej drugą stroną. Proces ten znajduje szerokie zastosowanie w przemyśle elektronicznym, ze względu na wygodę i niewielkie rozmiary komponentów. Usługi w tym zakresie oferuje firma LARS CO.

Spis treści
Na czym polega?
Przebieg procesu
Diody urządzeń elektronicznych i elektrycznych
Zastosowanie
Układy elektroniczne
Komponenty elektroniczne
Oferta LARS CO

Na czym polega lutowanie SMD?

Lutowanie SMD przeprowadzane jest z wykorzystaniem wielu specjalistycznych narzędzi i akcesoriów. Podstawę stanowi stacja lutownicza z regulacją temperatury, a także odpowiednie spoiwo. Kluczowym elementem w lutowaniu powierzchniowym jest także topnik, który pozwala na chemiczne oczyszczenie lutowanych komponentów. Utrzymanie odpowiedniej temperatury lutowania ma kluczowe znaczenie, ponieważ chroni przed uszkodzeniami spajanych podzespołów i gwarantuje wywołanie pożądanej reakcji między stopem a lutowaną powierzchnią.

Przebieg procesu

Ważnym etapem lutowania powierzchniowego jest stopienie lutu, który wyłącznie w postaci ciekłej będzie w stanie wejść w reakcję z powierzchnią metalową. Wskaźnikiem do jej przeprowadzenia jest powstanie ciągłej warstwy międzymetalicznej, w czasie uzależnionym od rodzaju lutowanej powierzchni. Kolejny krok to zestalenie stopionego lutu. Proces ten powinien zapewniać efektywne formowanie połączenia lutowego, gwarantując dobrą integralność. Wiele zależy od prawidłowej nastawy pieca, niezbędnej do utrzymania właściwego połączenia. Kluczowe znacznie ma liczba stref grzewczych i długość każdej z nich, a także masa cieplna przeznaczona do lutowania i wykorzystana pasta lutownicza.

Na czym polega lutowanie diod SMD, układów scalonych SMD i kondensatorów SMD?

Lutowanie diod SMD, układów scalonych SDM i kondensatorów SMD to usługi oferowane przez firmę LARS CO. Dysponujemy rozbudowanym zapleczem technicznym, w którym znajduje się fala lutownicza Delta Wave Model 6622CC marki VITRONICS SOLTEC. Oferujemy zarówno lutowanie rozpływowe, jak i bezołowiowe oraz ołowiowe lutowanie na fali. Zajmujemy się produkcją seryjną z wykorzystaniem komponentów SMD i przeprowadzamy wiele usług związanych z ich montażem.

Diody urządzeń elektronicznych i elektrycznych

Lutowanie diod to proces niezbędny w procesie produkcji wielu urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Jego przeprowadzenie wymaga zastosowania takich samych zasad jak w przypadku innych komponentów. Diody SMD cechują się niewielkimi rozmiarami i płaską budową, a jej podstawowe elementy to, m.in. przyłącza anod i katod, kostka półprzewodnikowa, złota ścieżka oraz obudowa z odpowiedniego materiału. Do zalet tych elementów należy bardzo długa żywotność, ponieważ mogą pracować przez nawet kilkadziesiąt tysięcy godzin. Idealnie nadają się do układów scalonych wielu urządzeń, zapewniając emisję światła pod kątem o optymalnej szerokości.

Zastosowanie

Lutowanie diod oraz innych komponentów typu Surface-Mounted Devices znajduje zastosowanie w przypadku produkcji wielu urządzeń wykorzystujących płytki PCB, takich jak moduły sterujące. Kluczowe znaczenie w realizacji tego procesu ma dobór odpowiednich podzespołów, które powinny być zgodne z listą materiałową. W specyfikacji BOM może być wyszczególniona różna liczba i rodzaj wchodzących na płytkę elementów, dlatego bardzo istotne jest ich właściwe zastosowanie.

Dysk twardy

Układy elektroniczne

Lutowanie układów scalonych jest szczególnie wymagającym procesem, ponieważ ich wyprowadzenia są bardzo liczne, cienkie i gęsto ułożone. Usługa ta wymaga dużej wprawy, ze względu na ryzyko uszkodzenia laminatu i poszczególnych elementów. Największą trudność sprawia lutowanie miniaturowych układów scalonych, posiadających delikatne wyprowadzenia na krawędziach. Wymagają one równomiernego podgrzania i starannego operowania narzędziami.

Profesjonalna obsługa narzędzi lutowniczych

W przypadku lutowania układów scalonych szczególnie efektywnym rozwiązaniem jest zastosowanie stacji lutowniczej na gorące powietrze. Wielkość nadmuchu oraz temperatury muszą być odpowiednio ustawione, najlepiej w oparciu o rodzaj elementu. Wszystkie wyprowadzenia należy równomiernie nagrzać, aż do uzyskania całkowitej płynności cyny na połączeniach. Przed przylutowaniem, układ musi być przymocowany do płytki. W ten sposób wyprowadzenia będą optymalnie dopasowane do punktów lutowniczych. Ważnym etapem jest także samo nanoszenie topika. Płytki powinny być lutowane w pozycji pionowej, z grotem lutownicy utrzymanym poniżej punktów lutowniczych. Spoiwo musi mieć postać płynną, aby zapewniało równomierne rozprowadzenie i nie wywoływało żadnych zwarć. Po przylutowaniu wskazane jest przeprowadzenie dokładnej inspekcji połączeń.

Komponenty elektroniczne

Lutowanie kondensatorów przeprowadzane jest na komponentach elektronicznych o bardzo niewielkich rozmiarach, które jednocześnie posiadają wysokie wartości pod względem pojemności. Elementy te charakteryzują się niską indukcyjnością szeregową, a także niskim poziomem rezystancji szeregowej. Kondensatory SDM zawsze podłączane są do obwodu równolegle, dzięki czemu ładują się czasie pracy układu i oddają zgromadzoną wcześniej energię w przypadku zaniku lub zmniejszenia zasilania.

Precyzyjny proces

Proces lutowania kondensatorów w dużym stopniu zależy od ich przeznaczenia oraz pojemności. Komponenty te dysponują zwykle dwoma płytkami przewodzącymi, między którymi umieszczony jest izolator. Pojemność jest wartością, która określa zdolność do gromadzenia ładunków elektrycznych. Kondensatory mogą posiadać np. elementy ceramiczne czy tantalowe, co zwykle świadczy o ich zastosowaniu. Do lutowania tych elementów rzadko używane są lutownice transformatorowe, które z uwagi na dużą moc grzewczą mogą doprowadzić do uszkodzeń pól lutowniczych. W przypadku kondensatorów duże znaczenie ma moc narzędzi lutowniczych, które powinny optymalnie poradzić sobie ze spoiwami. Podczas pracy bardzo istotny jest precyzyjny wybór miejsca połączenia z płytką, a także umiejętne nagrzewanie nóżek komponentu aż do roztopienia spoiwa. Płytka wymaga też oczyszczenia z resztek materiału, włącznie z wszystkimi polami lutowniczymi. Nie mogą one ulec jednak przegrzaniu, ze względu na ryzyko odklejenia.

Oferta LARS CO

Lutowanie elementów Surface-Mounted Devices to jedna z usług oferowanych przez firmę LARS CO. Jesteśmy doświadczonym producentem elektroniki i współpracujemy z wieloma partnerami biznesowymi, a z naszych rozwiązań korzystają inwestorzy z wielu branż na rynku polskim oraz międzynarodowym. Oferujemy wyjątkowo przystępne ceny, a na życzenie wykorzystujemy jakościowe zamienniki komponentów wyszczególnionych w specyfikacji BOM. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą LARS CO w zakresie lutowania powierzchniowego.

Nieniejszy mail jest pułapką na osoby rozsyłające niechciane wiadomości. Prosimy o nie wysyłanie na niego żadnych wiadomości gdyż Państwa adres może zostać pernamentnie zablokowany. alexander@secretcats.pl. Jeśli jesteś właścicielem niniejszej strony możesz usunąć tę notkę jednak pamiętaj, że ta pułapka ogranicza niechciane maile wpadające na Twoje skrzynki pocztowe.
secretcats.pl - tworzenie stron internetowych