EN

BLOG

Projektowanie PCB

Projektowanie PCB

Projektowanie płytek PCB jest usługą, która polega na kompleksowym opracowaniu wzoru płytek obwodu drukowanego oraz przygotowaniu ich do produkcji. O funkcjonalności i sprawności tych komponentów w dużym stopniu decyduje właściwie sporządzona specyfikacja. Etapy projektowania opierają się zarówno na prawidłowym rozmieszczeniu elementów płytki oraz prowadzeniu ścieżek, jak i dobraniu odpowiednich metod montażu. Ofertę w zakresie projektowania, a następnie tworzenia płytek PCB posiada nasza firma LARS CO.

Spis treści:
Co jest najważniejsze?
Dobór parametrów
Rozmieszczenie układów elektronicznych
Od czego zależy koszt?
Oferta LARS CO

Jakie są najważniejsze zasady projektowania PCB?

Zasady projektowania płytek PCB obowiązują w przypadku wszystkich wytwarzanych obwodów drukowanych. Dostosowanie się do nich ma kluczowy wpływ na parametry produktu, a także jego ostateczną jakość. Płytki PCB powinny przede wszystkim bazować na dobrze opracowanej specyfikacji technicznej, uwzględniającej zastosowanie wysokiej klasy materiałów i elementów. Komponenty te dawniej projektowane były ręcznie, ale obecnie wykorzystuje się w tym celu przede wszystkim oprogramowanie CAD i nowoczesne komputery.

Dobór parametrów

Płytki obwodu drukowanego powinny być projektowane z uwzględnieniem parametrów urządzeń docelowych. W ten sposób można wyeliminować ryzyko występowania sprzężeń, które wywołują nadmierne nagrzewanie się komponentów. Istotnym elementem jest też prawidłowy układ ścieżek, który trzeba zaprojektować zgodnie z ich przebiegiem. Projektanci muszą również brać pod uwagę liczbę warstw płytki PCB oraz masy, która działa jako radiator. Płaszczyzna ta zajmuje znaczną część powierzchni, jeżeli opracowywane są komponenty dwuwarstwowe.

Lutowanie obwodu

Rozmieszczenie układów elektronicznych

Istotną zasadą projektowania płytek drukowanych jest właściwe rozmieszczenie układów elektronicznych, stanowiących ich integralną strukturę. W tym celu wykorzystać można dyskretne elementy wbudowane na warstwach wewnętrznych, a także pasywne komponenty uformowane z warstwy miedzianej. Przy najbardziej złożonych i skomplikowanych projektach, ich zastosowanie niweluje problem związany z nadmiernym zwiększeniem wymiarów gotowego urządzenia. W przypadku płytek klasycznych elementy są rozmieszczane wyłącznie na zewnętrznych warstwach, natomiast wewnętrzne wykorzystuje się do rozprowadzania masy, sygnałów i linii zasilania.

Od czego zależy cena projektowania płytek PCB?

Projektowanie obwodów drukowanych, czyli PCB ma obecnie bardzo przystępną cenę. Koszty z reguły ustalane są indywidualnie, w zależności od poziomu skomplikowania zlecenia, zakresu realizowanych czynności oraz czasu poświęconego na opracowanie elementów. Aby oszacować cenę takiego projektu, konieczne jest przeanalizowanie zasadniczego schematu elektrycznego, wykorzystywanych komponentów oraz innych wymagań dotyczących samej płytki PCB. Na podstawie takich danych można nie tylko wycenić ostateczny projekt, ale też ustalić przewidywane terminy ukończenia prac.

Oferta LARS CO

Jako producent elektroniki z ponad 40-letnim doświadczeniem w branży zajmujemy się zarówno projektowaniem, jak i produkcją płytek obwodów drukowanych. Specjalizujemy się w opracowywaniu komponentów zaawansowanych konstrukcyjnie, które wykorzystać można w wielu urządzeniach elektronicznych. Wszystkie projekty przygotowywane są bardzo starannie, co daje gwarancję ich odpowiedniej optymalizacji pod względem wykorzystywanych podzespołów. Podczas prac możemy zastosować tańsze zamienniki elementów, które nie odbiegają pod względem jakości od oryginalnych części. Komponenty te dopasowuje się na podstawie specyfikacji materiałowej, a także przy wykorzystaniu własnej bazy zamienników.

Zachęcamy do zapoznania się z pełną ofertą LARS CO. Warto rzucić też okiem na pozostałe artykuły blogowe powstałe z myślą o naszych klientach – np. tekst odnoszący się do lutowania THT czy tego, co dzieje się po etapie projektowania, czyli samej produkcji PCB.

Nieniejszy mail jest pułapką na osoby rozsyłające niechciane wiadomości. Prosimy o nie wysyłanie na niego żadnych wiadomości gdyż Państwa adres może zostać pernamentnie zablokowany. alexander@secretcats.pl. Jeśli jesteś właścicielem niniejszej strony możesz usunąć tę notkę jednak pamiętaj, że ta pułapka ogranicza niechciane maile wpadające na Twoje skrzynki pocztowe.
secretcats.pl - tworzenie stron internetowych